Coś dla Ciekawych Świata
Jako naukowiec z zamiłowania (tak, matematyk też jest naukowcem) z chęcią sięgam po książki popularno-naukowe dzięki, którym mogę poznać lepiej świat, który mnie otacza, ale i tajemnice Wszechświata. Uważam, że takie lektury są odpowiednie dla każdego bez względu na to czy jest osobą ciekawą świata czy po prostu lubi czasem sięgnąć po książkę pełną wiedzy. Często ludzie uważają takie książki za swoiste podręczniki i je niestety omijają. Owszem można je porównać do podręczników, ale sposób w jaki są napisane i wiedza w nich zawarta są łatwe do zrozumienia i ich lektura jest przyjemna. Zawsze potem można zabłysnąć jakąś ciekawostką na dany temat w towarzystwie bądź podyskutować na pozostawione otwarte pytania w lekturze, z którą się zapoznaliśmy.
Jedną z takich książek jest "Pierwsze światło" autorstwa Emmy Chapman, która jest wybitnym naukowcem skupiającym się na astrofizyce. Programy naukowe, w których bierze udział mają na celu znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące ewolucji i pochodzenia Wszechświata. Stąd też zdanie na okładce "jak Wszechświat wyszedł z mroku" sugerujące, że książka będzie skupiać się właśnie na temacie samego jego początku.
Książka jest napisana w sposób klarowny i ciekawy, jednak do jej lektury przydaje się choćby znikoma wiedza z zakresu fizyki. Porusza ciekawą tematykę początku Wszechświata i pojawia się dużo analogii do codziennego życia. W jasny sposób wytłumaczone są pojęcia niezbędne do zrozumienia treści zawartej w całej książce. Jak na porządną książkę popularno-naukową przystało znajdziemy w niej również kilka rysunków czy zdjęć. Jest to lektura zdecydowanie warta uwagi i każdy ciekawy świata człowiek znajdzie w niej kilka odpowiedzi na swoje pytania ale i w jego głowie na ich miejsce zrodzi się coraz więcej tych pytań. Mnie lektura pochłonęła w całości i przeczytałam w książkę w dwa dni, choć gdyby nie inne obowiązki przeczytałabym ją w jeden dzień! Z książki można dowiedzieć się nie tylko jak podejrzewamy, że powstał Wszechświat ale i wiele ciekawych rzeczy na temat gwiazd i galaktyk. Zdecydowanie jest to książka warta polecenia!
Za egzemplarz do recenzji książki #PierwszeŚwiatło dziękuję wydawnictwu #Muza.
Kolejną pozycją wartą uwagi jest książka "Pytania z Kosmosu" autorstwa Neil'a deGrasse Tysona oraz James'a Trefil'a. Neil deGrasse Tyson jest sławnym astrofizykiem i autorem wielu książek popularno-naukowych. Został nagrodzony również medalem przez NASA. James Trefil jest profesorem fizyki i również jest autorem wielu książek, które są przystępne dla przeciętnych czytelników dzięki umiejętności profesora do przekładania koncepcji naukowych na język powszechnie zrozumiały.
Co do książki to tylko gdy ją ujrzałam książkę wiedziałam, że będzie to dla mnie idealna lektura, do której z przyjemnością będę wracać na różnych etapach swojego życia. Bo cóż może lepiej nas wesprzeć na duchu czy pokierować na rozdrożach jak nie książka pełna wiedzy "skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy".
Jest niemal jak podręcznik pełen wiedzy o Wszechświecie, a dodatkowo zawiera piękne zdjęcia i ilustracje. Zdecydowanie to jak została wydana ta książka kupiło moje serce i sprawiło, że lektura tej książki była aż tak przyjemna. Książka jest pełna ciekawostek o kosmosie ale zawiera również trochę historii, dotyczącej oczywiście różnych poglądów na temat naszej planety i Układu Słonecznego.
Szczerze polecam, nie tylko tym, którzy są pasjonatami i uwielbiają naukę o kosmosie, ale i laikom. Książka jest napisana prostym językiem więc nikt nie powinien mieć problemów z jej zrozumieniem. Jest idealna na prezent dla małych marzycieli, którym marzą się podróże w nieznane.
Została wydana nakładem wydawnictwa Słowne pod patronatem medialnym National Geographic.
Komentarze
Prześlij komentarz