Towarzyszę sobie z życzliwością - Sarah Peyton
Przez ostatnie 7 tygodni codziennie sięgałam po podręcznik bądź ćwiczenia "Towarzyszę sobie z życzliwością", które zostały napisane przez Sarah Peyton. Możemy skategoryzować te książki jako dwie części poradnika. Zostały one wydane nakładem Wydawnictwa Cojanato?. Dziękuję bardzo wydawnictwu za egzemplarze książek do recenzji.
"Jak ukoić swój mózg i zmienić wewnętrznego krytyka w przyjaciela"
Podręcznik "Towarzyszę sobie z życzliwością" podzielony jest na czternaście rozdziałów. Rozdział pierwszy pozwala nam zastanowić się nad tym jak zwracamy się do siebie. Rozdział drugi porusza temat utrzymania równowagi emocjonalnej. W trzecim rozdziale dowiemy jak ważne jest zwracanie się do siebie z życzliwością. Rozdział czwarty dotyczy wewnętrznego krytyka. Rozdział piąty opisuje drogę ku zaufaniu i przybliża nam strach. W rozdziale szóstym wybierzemy się w głąb siebie by poznać dawne krzywdy głęboko w nas zakorzenione. Rozdział siódmy przedstawi zalety gniewu i jak wykorzystać go na swoją korzyść. Rozdział ósmy dotyczy poczucia bezpieczeństwa i jak stworzyć swój azyl. W rozdziale dziewiątym zmierzymy się ze wstydem i dysocjacją. Rozdział dziesiąty dotyczy relacji z innymi osobami, które mają na nas ogromny wpływ. Rozdział jedenasty przybliży nam zjawisko nienawiści do siebie. Rozdział dwunasty porusza tematykę depresji, zaś trzynasty uzależnień i kompulsji. W rozdziale czternastym dowiemy się jak ważna jest empatia.
Mamy tu sporo naukowych treści dzięki, którym lepiej możemy zrozumieć działanie naszego mózgu i organizmu. Wyjaśnienie kiedy z jakiej medytacji skorzystać i co dzięki niej uzyskamy. W każdym z rozdziałów mamy kilka lekcji do przyswojenia. Ja sobie rozdzielałam po jednej lekcji na dzień by lepiej przyswoić naukę i jak najwięcej z nich wyciągnąć. W rozdziałach są również krótkie historie różnych osób, które sprawiają, że lepiej jest nam zrozumieć dane zagadnienie. Czuję znaczną poprawę w dyskusjach ze sobą, mam poczucie, że może nie jestem jeszcze zaprzyjaźniona z wewnętrznym krytykiem, ale przyjemniej udaje nam się dogadać.
Zaopatrzcie się koniecznie w ołówek, zeszyt i kolorowe długopisy. Jeśli podejdziecie na poważnie do lektury to zdecydowanie zabraknie Wam w ćwiczeniach miejsca na zapiski. Niektóre z zadań wykonywałam kilka razy, wielokrotnie zapisywałam te same stwierdzenia w zeszycie oraz analizowałam, nie tylko treść książki, ale i treści własnych przemyśleń. Wiele odpowiedzi na pytania napisane na początku pracy z ćwiczeniami z czasem ulegało zmianom. Potrafiłam już mniej krytycznie oceniać siebie i swoje zachowania w omawianych sytuacjach, oczywiście nie wszystkie, bo są również pytania, na które nie zmienimy odpowiedzi, tak jak nie zmienimy przeszłości.
W ćwiczeniach mamy zaznaczone kiedy skorzystać z danej medytacji oraz dialogi, które przybliżają dany temat. Są to rozmowy przeprowadzone przez autorkę z różnymi osobami, które chcą przepracować dany problem. Były one dla mnie bardzo dużą pomocą w zrozumieniu całego procesu przejścia przez dane zagadnienie i dojście do rozwiązania. Jestem bardzo zadowolona z pracy z ćwiczeniami i wiem, że będę nadal sięgać po nie codziennie.
Bardzo podoba mi się zamieszczenie w książkach linku do medytacji w formacie mp3. Dostajemy 14 różnych medytacji w podręczniku oraz 17 medytacji w ćwiczeniach. Nie miałam okazji jeszcze wszystkich przesłuchać ale, te które wybrałam bardzo mi się spodobały. Spokojny i łagodny głos lektorki sprawiały, że bardzo przyjemnie się słucha i automatycznie się rozluźniamy.
Ogromnym plusem każdej książki jest we wprowadzeniu opis poszczególnych rozdziałów, dzięki czemu znając na czym polega nasz problem możemy od razu przejść do odpowiedniego rozdziału. Jednakże polecam czytać po kolei aby nic ważnego nam nie umknęło, oraz niektóre z rozdziałów uważam za obowiązkowe. Mamy też słowniczek i indeks, dzięki którym lektura jest znacznie łatwiejsza. W mojej opinii książki zostały napisane bardzo przystępnie i zrozumiale.
Bardzo Wam polecam obie te pozycje i zachęcam do zaprzyjaźnienia się z wewnętrznym krytykiem.
Komentarze
Prześlij komentarz